فروشگاه سایت

آموزش روش های تجارت الکترونیک | روزانه درآمد کسب کنید

تفاوت بازاریابی خدمات با بازاریابی کالا


در بازاریابی هرچیزی را که بتوان در بازار عرضه کرد و قابلیت تامین نیازی را داشته باشد، کالا می نامند. با این تعریف، محصولات فیزیکی و عینی، خدمات تجربه، اطلاعات، ایده ها و عقاید همگی کالا هستند. بنابر این خدمات هم گونه ای کالاست و فقط از بابت ویژگی های خاصی که دارد، برای برنامه ریزی و اجرای راهبرد های بازاریابی به رویکرد های متفاوتی نیاز دارد.

مهمترین تفاوت را می توان در ماهیت خدمت دانست، خدمت نامحسوس و ناملموس است و در نتیجه نوعی ابهام و نگرانی برای خرید خدمت وجود دارد، چگونگی رفع نگرانی از خریدار و متقاعد کردن مشتری برای خرید و دریافت خدمت یکی از مهارتهای فروش خدمات است.

خوشنامی و سابقه مناسب، مشتریان فعلی راضی و استفاده از ابزارها و تجهیزات و عوامل سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای محسوس کردن خدمات، از جمله عواملی هستند که می توانند نگرانی و ابهام در خرید خدمت را کاهش داده و خریداران را علاقه مند به خرید آن کنند.

خدمات ناملموس هستند و تولید و مصرف آن در یک دوره زمانی صورت می گیرد و قابل ذخیره و انبار کردن نیست اما کالا ها این ویژگی را ندارند. امروزه کیفیت خدمات به طور فزاینده عاملی مهم در موفقیت و بقای محسوب می شوند، لذا کشف عوامل موثر در کیفیت خدمات و میزان اهمیت هر یک از این عوامل از دیدگاه مشتریان با توجه به افزایش شدت رقابت از اهمیت بالایی برخوردار است.

فروشندگان حرفه ای با ایجاد توسعه و روابط بلند مدت با مشتریان اعتماد آنها را جلب کرده و با ارائه دلایل منطقی سعی میکنند مشتریان را برای خرید متقاعد نمایند. چناچه مشتری از خرید رضایت داشته باشد مجددا برای خرید ترغیب می شود و چنانچه ناراضی باشد نه تنها خود خرید نمی کند بلکه نارضایتی خود را به دیگران هم اعلام می نماید و تبلیغ منفی درپی خواهد داشت.

با توجه به اینکه زمینه رقابت در ایران به مفهوم واقعی فراهم نگردیده، علم بازاریابی نیز گسترش واقعی نیافته است و متاسفانه هنوز به علت تصور غلط از آن نتوانسته جایگاه و ارزش واقعی خود را در صنایع مختلف بیابد.

در فعالیت های خدماتی مشتری بیش از سایر نوع فعالیت های دیگر باید محور اصلی باشد و هرکاری که صورت می گیرد منافع دو جانبه شرکت و مشتری در آن لحاظ گردد، در غیر اینصورت اگر چنین نباشند دیر یا زود باید صحنه را ترک کرده و از گردونه رقابت خارج شوند.


  • ۰ مفید بود
  • ۰ دیدگاه ها
    • شنبه ۳۰ تیر ۹۷
    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    تجدید کد امنیتی