فروشگاه سایت

آموزش روش های تجارت الکترونیک | روزانه درآمد کسب کنید

اصول هدف نویسی


همه ما هدف هایی را در زندگی دنبال میکنیم و یا در مدت زمان خاصی برای خود هدفی تعیین کرده و دوست داریم هرچه سریع تر به آن هدف برسیم. بهترین گام برای رسیدن به اهداف، رعایت اصول هدف نویسی است که در این خصوص باید به دقت نکاتی که در ادامه بیان میکنیم را رعایت کنید.

هدف باید دقیق، مشخص و روشن باشد. وقتی هدف را می نویسیم باید توجه کنیم که جزء به جزء هدف خود را روشن کنیم و جزئیات آن را شرح دهیم. وقتی از پسربچه ای پرسیدم چه آرزویی داری؟ گفت یک ماشین اسباب بازی کنترلی، توربو، مدل 2018 سفید رنگ که چراغ هایش روشن شود و .... در فلان اسباب بازی فروشی است، می خواهم با آن در مسابقه رالی شرکت کنم. او دقیقا می داند که چه می خواهد و در راه رسیدن به آن تلاش می کند چرا که هدفش روشن و شفاف است.

زمان رسیدن به هدف باید معین و مشخص باشد، تعیین زمان مشخص برای رسیدن به یک هدف، ما را از تنبلی و طفره رفتن دور می کند و رسیدن به هدف را برای ما ملموستر می سازد و به ما می گوید که چه زمانی به هدفمان خواهیم رسید.

اهداف را باید به زمان حال بنویسیم، عبارتی را انتخاب کنیم که گویی پیشاپیش آن را بدست آوردیم. از طریق نوشتن اهداف به صورتی که گویا به آنها دست یافتیم، در واقع از روشی استفاده می کنیم که بسیاری از اشخاص موفق از آن در زندگی خو سود جسته اند، این روش بسیار نتیجه بخش است.

هدف باید قابل دست یابی باشد، هدف می تواند بهترین، بزرگترین و عالی ترین باشد، اما باید ممکن و دست یافتنی باشد.

هدف نباید با باور های ضمیر ناخود آگاه مغایرت داشته باشد، به زبان ساده، ضمیر ناخود آگاه باید هدف را بپذیرد و قبول کند و پس نزند. با رعایت اصول چهارم هدف گذاری این مورد خود به خود قابل اجراست یعنی اگر هدف قابل دستیابی باشد ضمیر ناخودآگاه نیز آن را می پذیرد.

هدف باید قابلیت تفکیک داشته باشد، اگر هدف را به اجزای کوچکتر تفکیک کنیم دسترسی به آن به مراتب راحت تر و امکان پذیرتر خواهد بود.

به عنوان مثال اهداف یک برنامه فروش به این صورت هستند:

- ایجاد یک سهم بازار مشخص و قابل توجه در ابتدای کار

- حفظ سهم بازار در کوتاه مدت با استفاده از ارتباطات و خدمات رضایت مشتری

- افزایش سهم بازار در بلند مدت با استفاده از ارتباطات، تنوع خدمات ، تامین نیاز ها و منافع مشتری و ...

هدف باید آتش اشتیاق درون را شعله ور کند، برای رسیدن به هدف عالی باید شور و شوق بسیاری در درون ما وجود داشته باشد تا بتوانیم با تمام توان و قدرت در راه رسیدن به آن هدف تلاش کنیم، در نیمه راه آن را رها نکنیم و در مواجهه با مشکلات و موانع جا نزنیم.

هدف نباید به کسی آسیب برساند و باید مکتوب باشد، اگر برای رسیدن به هدف از راه های نادرست وارد شویم و در این مسیر به دیگران آسیب برسد مطمئنا این هدف نتایج خوبی در پی نخواهد داشت. لازمه دست یابی به هدف، موفق دیدن خود است. انسان به طور ذاتی هدف جوست و اگر هدفی برای خود تعیین کند بلافاصله راهش معلوم و مشخص خواهد شد.

  • ۰ مفید بود
  • ۰ دیدگاه ها
    • يكشنبه ۳۱ تیر ۹۷
    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    تجدید کد امنیتی